בואי כלה

עודכן ב: יול 6


"צְאֶנָה וּרְאֶינָה בְּנוֹת צִיּוֹן, בַּמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה--בָּעֲטָרָה, שֶׁעִטְּרָה-לּוֹ אִמּוֹ בְּיוֹם חֲתֻנָּתוֹ, וּבְיוֹם, שִׂמְחַת לִבּוֹ".

(שיר השירים)


חתונה היא הכינוי של טקס הכניסה בברית הנישואים. טקס זה נערך בצורות שונות בתרבויות ובדתות שונות, וגם במסגרת תרבות מסוימת מתקיימות דרכים מגוונות לעריכתו. בני הזוג הנישאים, מכונים "חתן" ו"כלה", ובתום הטקס הם נקראים "בעל" ו"אישה", וקיימת ביניהם זיקה המעוגנת בחוק. יש מקומות בהם הטקס מתפצל לטקס רשמי (דתי או אזרחי) ולמסיבה וארוחה, ויש כאלה בהם חוגגים את שניהם ביחד. בדרך כלל החברה או המדינה מחייבת את קיומו של טקס מחייב על מנת לאפשר את שינוי המעמד האישי מרווקים לנשואים. בחברות שמרניות אסור לחיות חיי אישות ולהתגורר ביחד לפני טקס זה. (מתוך ויקיפידה )


אז עכשיו שכולנו הבנו היטב מה זה חתונה.

למה בעצם אנחנו עושים את זה ? הרי זה טקס מימי התנ"ך שאם נודה באמת אפילו לא השתנה בהרבה מאז. כמובן שאפשרויות הבחירה היום הן הרבה יותר מודרניות וליברליות אבל הטקס המסורתי הדתי כפי שרובנו מכירים אותו הוא עתיק. (ואל תתחילו אפילו לדבר איתי על רבנות או גירושין ברבנות).


אז למה אנחנו עדיין עושים את זה ומתוך בחירה?

האמת היא, כשהייתי צעירה מעולם לא התעסקתי בחתונה ולא דמיינתי את זה. בסרטים תמיד מראים ילדה קטנה עם מפה לבנה על הראש שמכריחה את הבן של השכנים להתחתן איתה בטקס מפואר בסלון. ואיך אומרים הצעירים היום? זוט לא עני. אני תמיד חלמתי להיות אמא. יותר בקטע של כריות בבטן מתחת לשמלה. כשהתבגרתי חלמתי על לעבוד בעבודה שתטיב עימי שאצליח להביא את הכישורים שלי לידי ביטוי. וגם חלמתי להיות מפורסמת אבל נשים את זה בצד. אז כמו שהבנתם, לעמוד מתחת לחופה פחות היה בתוכנית שלי, הייתי יותר מדי עסוקה בלתכנן את עצמי. כשנכנסתי לשנות העשרים שלי החלטתי שאף פעם לא אתחתן כי לא ראיתי בזה ערך ולא הבנתי איך זה יישנה את הזוגיות שכבר אז הייתה לנו. (ביחד מגיל 19), האמנתי באהבה. בחברות. וזה כל מה שהייתי צריכה.


בנתיים התבגרתי ועברתי דבר או שניים, או שלושה או חמישה. הזוגיות שלנו שרדה עליות וירידות ומכשולים ואתגרים אין סוף! היו פעמים שכמעט ולא האמנתי שנשרוד את הקושי שבא. אבל עברנו הכל, יד ביד .

כשהגעתי לשנה השלישית של התואר בערך, כמעט כל הבנות בכיתה שלי התארסו והתחתנו באותה תקופת זמן. ולא הבנתי את זה, אתן רק בנות 26 מה הלחץ שלכן? לא בא לכן לסיים את הלימודים בשקט? למצוא עבודה טובה? אולי לטוס למדינה חדשה אולי לעבור לעיר אחרת. הכל עוד כל כך פתוח ורחוק למה למהר ?

וכששאלתי אף אחת מהן לא הצליחה לתת לי תשובה מספקת דיה עבורי באותו הזמן.


סיימתי את התואר ועברה כבר יותר משנה. מי היה מאמין. והנה עכשיו אני בת 26 ואני מאורסת.

מ א ו ר ס ת ! לא משנה כמה אגיד את זה לא אצליח להתרגל למילה הזו.

ואת האמת ? שאני מבינה את זה. ( עוד הוכחה למה אנחנו לא צריכים למהר ולבקר או לשפוט אחרים)

נכון, אני לא צריכה אישור כתוב בנייר ונכון, אני לא חייבת לבחור לעשות טקס חתונה- ישן ככל שיהיה (על אף שכן חובבת של מסורת יהודית אני - וסליחה אם התפרש אחרת, אני פשוט מאוד מגוונת בדעותיי כשזה מגיע ליהדות ודת).


ולא הייתי חייבת להסכים להכניס את עצמי למסגרת ולא להתחייבות הזו ולא למשבצת הזו ולא ל.. לא משנה איך תקראו לזה. אבל עשיתי את זה. הסכמתי. איי סאד יס. אם זה יהיה טקס דתי ? אין לי מושג. אם זה יהיה רב או ערן זרחוביץ שייחתן אותנו? אין לי שמץ (אבל אם יש למישהו פה כיוון על ערן אז תזרקו לו מילה עלינו🤪)
אז למה אני כותבת את כל זה ? כי אני פתאום מבינה כמה זוגיות משנה אותנו ומשפיעה עלינו, ואם פעם חשבתי שחתונה היא טקס מיושן ולא רלוונטי ושאני לא צריכה שאף אחד ישים עליי טבעת כדי שיידעו שאני שלו. היום אני מבינה שזה לא סביב זה, זה בכלל לא העניין. זה פשוט טקס של אהבה. וכל זוג יכול לבחור איך שטוב לו ומה שמאפיין אותו יותר והכל ממש מקובל.

כל החברים הכי טובים והמשפחה הכי קרובה וכל היקרים לליבי מגיעים לערב אחד שכולו למעננו, בשביל לחגוג את האהבה שלנו וההתחייבות שלנו האחד לשנייה. וזה באמת יפה בעיניי. ומרגש. כי אין דבר חזק ויציב בחיי כמו הזוגיות שלי עם דוי. אז נתחייב לנצח נצחים מה זה משנה ? הרי גם אם לא היינו עושים את זה היינו נשארים ביחד לנצח כנראה, אזאיזה הבדל זה יעשה? שקצת נרקוד לאור ירח (או קרני השמש) ונשמח ונקדיש לעצמנו ערב של אהבה טהורה עם הקרובים אלינו.


אני לא מנסה לשנות או להשפיע על דעה של אף אחד. אני מבינה כמה החיים הם דבר דינאמי ואנחנו נתונים בכל זמן נתון לשינויים בכל התחומים. ואם משהו יישתנה אז זה גם בסדר. אבל נכון לעכשיו, להווה, בא לי לחגוג את האהבה שלי שהיא חזקה מכל ושהיא עשתה אותי במובנים מסויימים למי שאני היום.

אהבתן את הפוסט ? תעשו לייק ! ואם ממש אהבתן מוזמנות להגיב :)

45 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול