חרדה כלבנה- חלק 2 + טיפים

עודכן ב: יול 6

את הפוסט הקודם סיימתי קצת במתח, סיפרתי על חרדת החתונה שלי וסיימתי בזה שהגעתי לפסיכולוגית שלי לייעוץ . וזו הייתה תגובתה:

היא התחילה בלספר לי שבהצעת הנישואים שלה עצמה היא כל כך הופתעה ואפילו נרתעה. היא המשיכה בכך שהגיעה אליה לפני מספר חודשים מטופלת חדשה שהתארסה והרגישה שהיא מלאה בחרדות בקשר לחתונה. והיא סיימה בזה, שזה טבעי, וכמעט כל אחת חווה את זה. פשוט לא כולן מספרות.

אני חושבת שהמשפט האחרון הזה היה הקלה גדולה עבורי. "פשוט לא כולן מספרות" , משפט אחד בשביל שאני לא ארגיש שאני לבד בעולם. אבל לא יכולתי שלא לתהות , למה ? למה לא כולן מספרות? למה זה כל כך סודי שאנחנו צריכות ללכת לטיפול בשביל להוציא את זה מהלב. תבינו, בזה שאנחנו לא משתפות אנחנו משמרות את ה"איסור" של "כלה לא מרוצה" . הגיע הזמן לדבר לא ?

אחרי השיחה עם הפסיכולוגית שלי החלטתי לפתוח את הנושא עם חברות קרובות מאוד, ורובן אמרו שהן מזדהות עם התחושות שלי. שגם אצלהן עלו חששות וספקות ופחדים ולא רק אהבה וחדי קרן. אפילו גיליתי שיש לי חברה אחת שכמוני, לקח לה המון זמן (חודשים) אפילו רק להתחיל לתכנן מרוב הלם ראשוני.

אני חייבת להגיד, שכנשים חזקות ב2021 אני מצפה מאיתנו לא לפחד לשתף. להבין שזה לא פוגע בתדמית שלנו ולא הופך אותנו לפחות טובות, או לבנות זוג פחות אוהבות או תומכות..

זה פשוט הופך אותנו לאנושיות.ובנימה זו! יותר משמחה לארח פה את יערית עם טיפים נפלאים להתמודדות עם חרדה לקראת חתונה:


"נכון שזה לא מה שאני אמורה להרגיש?", "כל החברות שלי כל כך מתרגשות מהיום המיוחד שלהם, מה דפוק בי", "חיכיתי לזה כל כך הרבה זמן, איך יכול להיות שכשהרגע הזה הגיע אני מרגישה ככה? זה בטוח סימן רע", אלה רק חלק קטן ממשפטים ששמעתי בקליניקה מבנות שהתארסו לבחירי ליבן ופתאום חוו חרדה.


שמי יערית סרוסי, מטפלת בשיטת CBT בקליניקה בחולון, שמחתי כל כך שניצן הציעה לי לקחת חלק בסדרת הפוסטים הזו, כי ניתנה לי ההזדמנות לדבר על דברים שלצערי, מקבלים פחות מקום בחיינו. ברגע שבו מציעים לנו נישואין ועולות תחושות לחץ וחרדה- מדחיקים אותן, לא מדברים עליהן, מעלימים אותן כדי שלא יחשבו שמשהו לא בסדר. אבל האמת היא, שזה יותר בסדר להרגיש ככה מלא להרגיש ככה! אז קבלו ממני טיפים שנכתבו מניסיון שלי (גם אני עברתי את זה, מודה) ומהניסיון של המטופלות שלי ורוכזו כאם במיוחד בשבילכן:


1. פרשנות, פרשנות ושוב פרשנות- האם כשילד הולך לכיתה א' לראשונה בחייו זה נורמלי להרגיש לחץ? האם כשאנחנו מתגייסים לצבא, זה נורמלי להרגיש לחץ? כן, כי זה מסמל תקופה שנגמרה ומתחיל תקופה חדשה, עליית מדרגה בחיים, אבל אם ככה למה אנחנו מרגישות שזה לא נורמלי להרגיש לחץ וחרדה לפני החתונה? הרי גם זה משהו שמסמל תקופה שנגמרה, הרווקות מאחורינו, לפנינו האירוע שהולך להשפיע על חיינו, לגיטימי להיות לחוצים, אבל כשאנחנו מפרשים את הלחץ כדבר שלילי זה מקשה עלינו, אז הטיפ כאן, קבלו באהבה את זה שאתן לחוצות ואולי גם חרדות, הרי יש כל כך הרבה דברים שלאו דווקא בשליטתכן בתקופה הזאת, למה שלא תהיו לחוצות? למה שלא תחוו חרדה? ברגע שתאמרו לעצמכן שזה בסדר להרגיש ככה, כבר משהו ירגיש טוב יותר.


2. שחררי מפרפקציוניזם כי לא מושלם זה המושלם החדש- נכון שאת רוצה שהכל יהיה מושלם? נכון שזה מה שתמיד גרמו לנו לשאוף אליו? היום המושלם בחיינו ולכן חייב שהכל בו יהיה מושלם? אז הטיפ שלי הוא להגדיר לעצמך מה זה מושלם מחדש, במקום לשאוף לתמונה מושלמת בראשך, תחשבי על אותם רגעים מושלמים, על הרגע שבו את עומדת עם בן זוגך מתחת לחופה והוא מקדש על היין, הרגע שבו אתם רוקדים את הסלואו, הרגע שבו את מתעוררת בבוקר ומבינה שהיום הוא פשוט היום שלך ולא משנה מה יהיה בו, הרגע שבו את מסתכלת על אותם אנשים שיכלו להיות בכל מקום אחר אבל בחרו לבוא ולהיות איתך, לשמוח איתך, לשמח אותך, הרגע שבו את מוקפת בכל כך הרבה אנשים שפשוט אוהבים אותך, היום זה היום שלך ושום דבר לא יוכל לשנות את זה, לא האולם, לא האוכל, לא העיצוב, לא השמלה, היום הוא היום שלך כי היום את עוברת שלב בחיים ומתחתנת עם אהבת חייך ואת זה שום דבר לא יכול לשבש.


3. זמן דאגה- יש לך הרבה דאגות ביום לגבי החתונה? רכזי אותם לזמן קבוע ביום שבו תאפשרי לעצמך לדאוג נגיד 18:00 "זמן דאגה" רבע שעה-חצי שעה שבמהלכה את חושבת על כל הדברים שיכולים להשתבש, על כל מה שמדאיג אותך, תנסי לדמיין את הסיטואציה הגרועה ביותר שיכולה להיות, תני לעצמך להוציא את זה החוצה, תכתבי את זה, תדברי על זה אבל תדאגי שזה יתפוס רק את אותו הזמן ביום, שאר הזמן תזכירי לעצמך שזה לא הזמן לדאוג עכשיו, כשאת עושה את זה את מחזירה לעצמך את השליטה מבלי למנוע מעצמך להוציא את הרגשות ולהדחיק וככה את משיגה שני דברים, חשוב לסיים את זה בהרפיה של הגוף, תעצמי עיניים, תגידי לעצמך "לא משנה מה יהיה באותו יום, זה היום שלי והוא מושלם מעצם היותו היום שלי, אני מחפשת רגעים מושלמים ולא תמונה מושלמת".


4. הרפייה- כל כך חשוב בתקופה הזאת לבדוק כל מיני סוגים של הרפיות שעושות לך טוב ולתרגל ביום יום, ג'ייקובסון זאת הרפיה שעוזרת מאוד להתמודד עם חרדה ועם התחושות הפזיולוגיות שמלוות אותה, היא שמה דגש גם על כיווצים וגם על נשימות שמאוד חשובות כדי שהגוף יגיע למצב של הרפיה. ממליצה מאוד על ההרפיה הזאת וכמובן גם על מיינדפולנס תרגיל "מקום בטוח"- נשימות והרפיה של הגוף תוך מחשבה על המקום שהרגשנו בו שמחים ורגועים, חשוב שהדמיון יתבצע עם כל 5 החושים שלנו, כדי להגיע לאפקט מלא שלו.
5. מנטרות- חפשי מנטרות שעושות לך טוב, תגידי לעצמך אותן יום יום בזמן קבוע, חשוב מאוד שהמשפטים האלה יהיו משפטים שאת מרגישה שמשפיעים עליך הכי הרבה/ הכי התחברת אליהם, "זה קטן עליך", "הכל מדוייק בשבילי ויגיע אליי בצורה המושלמת עבורי", "זה בסדר לחוות חרדה בתקופה הזאת, לא בכל יום אני מתחתנת וזה לא אומר כלום עליי או על האהבה שלי".


6. דמיון על הזמן שלאחר החתונה- החתונה זו רק ההתחלה, זה שלב שאנחנו נאלצים לעבור ולא תמיד נחמד, למען החלום הגדול יותר שהוא החיים המשותפים יחד- תתחילי לדמיין את התמונה הגדולה יותר, את הרגעים שלאחר מכן, את הלילה הראשון שלכם כזוג נשוי, את מאות הטיולים שתצאו יחד, את הבית שתעצבו יחד, את הילדים, את יום נישואין ה10 שלכם, ציוני דרך בקריירות שלכם ואת אותם רגעים מאושרים שמרכיבים את החיים שלכם כזוג, תזכרי תמיד שיש לך על מי להישען, שיש איתך עוד מישהו במסע הזה ושהחתונה זה שלב שאתם פשוט בחרתם לעבור כדי להגיע לחיים המשותפים ואתם יחד בזה.


7. תכנון נכון של הזמן בהכנות לחתונה- לפעמים כשמסתכלים על הכל כדבר אחד "חתונה" זה נשמע מפוצץ, מפחיד, חסר שליטה ומכאן הדרך לחרדה קצרה, אבל כשאנחנו פורסים את הכל מולנו מבינים מה הדברים שעלינו לעשות ומחלקים את זה לפי זמנים קל יותר להתעסק בזה, טיפ חשוב כאן, כשסוגרים דברים גדולים כמו אולם, צלם, מאפר או שיער תנו לעצמכם זמן עד שתיסגרו עוד משהו, תנו לעצמכם להירגע ואל תכנסו לאיזה מצב שלסגור הכל כמה שיותר מהר, מהסיבה שככה אתם מאבדים אנרגיות וחשק, אחרי כל דבר שאתם סוגרים או מסמנים וי תעשו משהו כיף לבד או עם הבן זוג שלכם, תצ'פרו את עצמכם, ככה תטעינו את עצמכם באנרגיות חדשות.


8. החלטות גדולות, החלטות קטנות והחלטות נכונות- מכירה את זה שלאחר כל החלטה מגיעה המחשבה האם הייתי צריך לקחת החלטה אחרת ואז מתחיל הפחד מלקחת החלטה והכל פשוט נדחה ונדחה? שמה לב לזה בעצמך? קחי החלטה שאת מקציבה זמן מוגבל לכל קבלת החלטות ותזכירי לעצמך שכאן אין באמת דבר כזה החלטה נכונה או לא, אין כאן באמת טעויות, עמוק בפנים את יודעת מה נכון בשבילך ולשם בדיוק הלב שלך יכוון אותך, תקשיבי לעצמך תנסי לסנן רעשי רקע ולסמוך עליך ועל הבן זוג שלך שאתם יודעים יותר טוב מכולם מה נכון לכם וכל החלטה שאתם מקבלים היא הנכונה ביותר עבורכם!


9. תופעות לוואי של החתונה- אז בתקופה כזאת לחוצה, אחד מהגורמים לחרדה זו כמות המריבות, בין בני הזוג וגם בין בני המשפחה שבהרבה מהמקרים גודלות פי 2 בכמות, קבלי את זה כתופעת לוואי של החתונה שברגע שהכל יגמר תחלוף יחד איתה, זה נובע כי כמוך גם הבן זוג רוצה שיהיה מושלם, גם ההורים, גם הדודים, החברות ופתאום כולם מתחילים להביע את דעתם ולכולם דעה שונה, חשוב שתפרשי את הכל לא כרצון לעשות לך רע אלא במטרה לעשות לך טוב, יחד עם זאת, דעתך היא החשובה מכל והדרך לומר להם את זה צריכה להיות בצורה אסרטיבית שלא תפגע להם ברגשות אבל שכן תגרום לך להשמיע את קולך, "תודה רבה, אני אעשה את החושבים שלי ואבין אם זה מתאים לי", "אני ממש שמחה שאתה עוזר לי לחשוב איך לעשות את זה, אבל בחנתי את זה וזה פחות מסתדר לי ככה", ברגע שאת אומרת בקול את מה שאת מרגישה את מחזירה לעצמך את השליטה והחרדה פוחתת, הרבה בנות מגיעות עם חרדה שנובעת דווקא מהמקום שקשה להן לאכזב את המשפחה או החברים שחושבים אחרת, אז יש דרך לעשות את זה מבלי לפגוע וזו בדיוק הדרך הזאת.


10. לשנן את המשפט "עברו את זה לפניי ויעברו את זה אחרי" – למה? כדי להזכיר לעצמך שזאת תקופה וזה חולף, זה זמני, לא לנצח, עוד מעט זה מאחורייך וזה בהחלט משהו שתוכלי לעבור בדיוק כמו כולם- אבל הבחירה שלך זה איך לעבור את זה- האם בכיף, באהבה, חמלה, הכלה במיוחד לעצמך או בדרך פחות נעימה.


הכי חשוב זה לזכור שאחרי היום הזה מתחילים החיים לצד בן זוגך שאת בחרת בו! והוא בחר בך! וזה משהו שדבר לא יוכל לשנות.


תעשו לייק אם הפוסט עזר לכן (:37 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול